‹ Prev
Next ›
Fellowes Powershred Shredder Oil - 12 Oz. Bottle - 12 fl oz - Light Amber
29 Stock Available
- Lubricant keeps your shredder running at peak performance by conditioning the cutters and extending the life of your shredder.
- For best results, oil shredder each time you empty the wastebasket or a minimum of twice a month.
- Extended nozzle ensures complete coverage.
- For cross-cut and micro-cut shredders.
- 12 oz bottle.
Product Details
General Information
| Product Name | Powershred® Shredder Oil - 12 Oz. Bottle |
| Weight (Approximate) | 12 oz |
| Width | 3.5" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Compatibility | Fellowes cross-cut and micro-cut shredders. |
| Depth | 1.5" |
| Height | 8" |
| Fluid Quantity | 12 fl oz |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Accessories |
Description
The Fellowes Powershred Performance Oil maximizes performance by conditioning the cutters and extends the life of the shredder. For best results, oil shredder each time you empty the wastebasket or a minimum of twice a month. The 12 oz round squeeze bottle with extended nozzle ensures complete coverage. For Cross-Cut and Micro-Cut shredders. Shredder lubricant keeps your shredder running at peak performance by conditioning the cutters and extending the life of your shredder. For best results, oil shredder each time you empty the wastebasket or a minimum of twice a month.
From the Manufacturer
Alternative Products
-
Product Code: FEL46800015 Stock Available
-
Product Code: FEL4653501Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FEL46200014 Stock Available
-
Product Code: FEL46160011 Stock Available
-
Product Code: FEL4609001Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FEL46060017 Stock Available
-
Product Code: FEL43500014 Stock Available
-
Product Code: FEL384853 Stock Available
-
Product Code: FEL38480Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FEL384252 Stock Available
-
Product Code: FEL38310014 Stock Available
-
Product Code: FEL382500111 Stock Available
-
Product Code: FEL33220012 Stock Available
-
Product Code: FEL3312501Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FEL322990124 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
No Reviews