‹ Prev
Next ›
Fellowes Office Suites™ Premium Monitor Riser - Up to 21" Screen Support - 80 lb Load Capacity - CRT Display Type Supported - 4.2" Height x 27" Width x 14.1" Depth - Desktop - Silver, Black
Stock is Available
- Adjustable feet allow height positioning within a 2.5" range.
- Supports 21" monitors up to 80 lbs.
- Non-skid rubber feet protects work surface.
- Cup holder and media storage plus storage drawer for supplies.
- Stows laptop underneath when not in use.
Product Details
General Information
| Form | Monitor Stand |
| Drawer Unit | Yes |
| EN Standard Code | BS EN ISO 9241 |
| Dimensions | 106x685x357mm |
| Colour | Black/Silver |
| Adjustable | Yes |
| Material | Plastic |
| Maximum Load | 22.0kg |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| Monitor Notebook Size | Up to 28in Monitor |
| Height Range | 10.7/12/13.3/14.6/15.9cm |
| Manufacturer | Fellowes |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Stackable | No |
| Weight | 2.54kg |
Product Information
| Brand | FELLOWES INC. |
| Type | Accessories |
Description
Fellowes Office Suites Premium Monitor Riser features adjustable feet which allow optimal height positioning—viewing angle can be customized within a 2.5" range. Heavy-duty construction supports 21" monitors up to 80 lbs. Non-skid rubber feet protect worksurface from scratches or scuffs. Cup holder and media storage plus storage drawer keeps supplies and accessories always within reach. Stows laptop underneath when not in use for space-saving storage.
From the Manufacturer
Alternative Products
Reviews
No Reviews