‹ Prev
Next ›
Fellowes LX25M Paper Shredder - Micro Cut - 6 Per Pass - for shredding Paper, Paper Clip, Staples, Credit Card - 0.156" x 0.500" Shred Size - P-4 - 10 ft/min - 9" Throat - 5 Minute Run Time - 30 Minute Cool Down Time - 3 gal Wastebin Capacity
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Elevated design that brings distinction to any environment.
- Shreds six sheets per pass into 5/32" x 1/2" micro-cut particles (Security Level P-4).
- Safely shreds staples, paper clips and plastic credit cards.
- Patented Safety Lock disables shredder for added safety protection.
- Shreds up to three minutes before a 30-minute cool down period is needed.
- Three-gallon bin with easy lift-off head holds up to 150 shredded sheets.
Product Details
General Information
| Maximum Run Time | 5 Minute |
| Product Color | Black |
| Shred Type | Micro Cut |
| Wastebin Capacity | 3 gal |
| Security Level | P-4 |
| Sheet Shred Capacity | 6 Per Pass |
| Product Name | LX25M Paper Shredder |
| Width | 12.2" |
| Shredding Item | Paper ~ Paper Clip ~ Staples ~ Credit Card |
| Product Model | LX25M |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 8.7" |
| Application/Usage | Personal |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Features | Safety Lock ~ Quiet Operation ~ Lift-off Head |
| Height | 14.2" |
| Limited Warranty | 1 Year |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Department Shredders |
Description
Elevated design that brings distinction to any environment. Patented SafetyLock disables shredder for added safety protection. Shreds six sheets per pass into 5/32" x 1/2" micro-cut particles (Security Level P-4). Safely shreds staples, paper clips and plastic credit cards. Shreds for up to three minutes before a 30-minute cool down period is needed. Three-gallon bin with easy lift-off head holds up to 150 shredded sheets. For personal use.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews