‹ Prev
Next ›
Fellowes AutoMax 100M Auto Feed Shredder
2 Stock Available
- Equipped with both manual and automatic feed, each designed to meet the heavy duty shredding needs of your office.
- Use manual feed for quick, smaller jobs up to 10 sheets, or use automatic feed to load up 100 sheets and walk away while the shredding is handled.
- Secure sensitive information with micro-cut particles for superior security of confidential documents.
- In addition to document shredding, it also shreds paper clips, staples and credit cards.
- Auto Reverse detects when a paper jam is forming, and automatically stops and reverses the paper feed.
- Includes a spacious, 6-gallon pull-out bin along with a LED indicator that signifies when the bin is full.
- Innovative SilentShred™ technology delivers ultra-quiet performance for shared office spaces.
- Driven by a commitment to quality, Fellowes® is dedicated to developing solutions to help you be at your best.
Product Details
General Information
| Maximum Run Time | 15 Minute |
| Product Color | Black |
| Security Level | P-4 |
| Sheet Shred Capacity | 100 Per Pass |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Shred Type | Micro Cut |
| Wastebin Capacity | 6 gal |
| Width | 15.4" |
| Shredding Item | Paper ~ Staples ~ Credit Card ~ Paper Clip |
| Product Name | AutoMax 100M Auto Feed Shredder |
| Product Model | 100M |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Height | 26.4" |
| Features | Electronic Auto Start/Stop ~ Jam Stop ~ Auto Reverse Technology ~ Silent Shred ~ Sleep Mode ~ Pull-out Bin ~ Automatic Feeding ~ Quiet Operation ~ Caster ~ Interlock Switch |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Depth | 14.6" |
| Application/Usage | Home/Office |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Department Shredders |
Description
The 100M features a versatile FlexShred ™ capability that shreds up to 100 sheets automatically or 10 sheets manually. Shred credit cards, paper clips and staples using the manual slot. The micro-cut P-4 security level provides superior protection with shreds 6X smaller than standard cross-cut. The 100M shreds for 15 minutes before a cool down period is needed. The SilentShred feature offers ultra-quiet performance for shared workspaces. Auto Reverse stops and reverses paper if a jam occurs. The Sleep Mode shuts down the shredder after 2 minutes of inactivity to save energy. A spacious 6-gallon pull out bin eliminates the need for frequent emptying.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews