Eurotech Apollo Synchro High Back Chair - Chesapeake Seat Color - Fabric Seat Material - 5-star Base - Shire Chesapeake - 1 Each
Product Details
General Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Base Shape | 5-star |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Name | Apollo Synchro High Back Chair |
| Width | 26" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 24" |
| Height | 44.1" |
| Features | Breathable ~ Synchro Tilt ~ Backrest ~ Comfortable ~ Tilt Tension ~ Tilt Lock ~ Tension Control ~ Adjustable |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
Product Information
| Brand | Eurotech |
| Type | Chair |
Description
Apollo Synchro High Back Chair combines comfort, adjustability and quality for seating well-suited for long hours at the office. Breathable, black mesh back conforms to your back for the right amount of support. Fabric-upholstered, cushioned seat is comfortably contoured. Padded waterfall seat with sloping front reduces pressure on the back of the knees. Tilt-tension control recline rate adapts to weight of user. Tilt lock locks out tilt function. Synchro-tilt back reclines in a preset ratio to seat. Seat-height adjustment sets seat height from 18.9" to 22.4" for your preferred position relative to floor. Width-adjustable arms adjust arms in or out for proper ergonomic positioning. Arm-height adjustment adjusts arm up or down for proper ergonomic positioning while seated. Chair also features casters on the black nylon, five-star base for easy mobility. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions.
People who bought this also bought
-
Product Code: LLR6201515 Stock Available
-
Product Code: SKU-5414865Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMFST5400Contact Us for a Substitute
-
Product Code: BOP905DWNVContact Us for a Substitute
-
Product Code: BOP905DWSGContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6501BKFContact Us for a Substitute
-
Product Code: BVM6500BKFContact Us for a Substitute
Alternative Products
-
Product Code: EUTMTHB9487Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9486Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9464Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9448Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9435Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9434Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9433Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9432Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9431Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9430Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9428Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMTHB9426Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950088Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950087Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950086Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950085Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950066Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950064Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950062Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950051Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950050Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950049Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950048Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950047Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950045Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950044Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950043Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950041Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950004Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950003Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950002Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTMM950001Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408088Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408087Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408084Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EUTFM408067Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR63210Contact Us for a Substitute
