Ergodyne 6667 Wet Evaporative Cooling Vest - PVA
- PVA MATERIAL - Super evaporative material activates quickly and easily
- LIGHTWEIGHT COOLING - Advanced PVA cooling technology is lighter weight than other wet evaporative vests
- LONG-LASTING COOLING - Remains cool for up to 4 hours
- WORKS BEST IN DRY ENVIRONMENTS - Cooling abilities in humid environments may be decreased
- COMFORTABLE FIT - Side mesh panels for breathable, moisture-wicking comfort
- Machine washable - hang dry
Product Details
General Information
| Size Standard | Medium |
| Product Color | Blue |
| Product Name | 6667 Wet Evaporative Cooling Vest - PVA |
| Product Material | Polyvinyl Alcohol (PVA) |
| Product Model | 6667 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 0.5" |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |
| Product Type | Cooling Vest |
| Features | Machine Washable ~ Breathable ~ Moisture Resistant ~ Lightweight ~ Long Lasting ~ Comfortable ~ Heat Resistant |
| Length | 16.8" |
| Height | 14.1" |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Country of Origin | Indonesia |
| Application/Usage | Construction ~ Landscaping ~ Sport ~ Roofing ~ Gardening ~ Hiking |
| Closure | Zipper |
Product Information
| Brand | Ergodyne |
| Type | Vest |
Description
6667 Wet Evaporative Cooling Vest is made with a lightweight PVA material for immediate cooling relief to the core area. Lightweight construction is designed with breathable, mesh-panel siding, allowing more comfortable wear compared to other wet vests that can be heavy. Front zipper offers an easy on/off, customized fit. For best results, wear this body-cooling vest over a T-shirt and not covered by other clothing. To activate the cooling feature, run under water and then wring excess water out. It remains cool up to 4 hours. Vest works best in dry environments. Simply reactivate when it becomes stiff by running under water again. PVA material is super-evaporative, keeping you cool and comfortable for hours. It is ideal for those working in hot environments including construction, roofing and landscaping. Vest can also be used to reduce the risk of heat stress while gardening, hiking, playing sports and more. Machine-wash as needed and hang dry for longer life.
People who bought this also bought
-
Product Code: EGO12685Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EGO12683Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EGO12677Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EGO12675Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EGO12674Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EGO12678Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EGO12676Contact Us for a Substitute
-
Product Code: EGO12673Contact Us for a Substitute