‹ Prev
Next ›
Dymo Multipurpose Label - 63/64" Width x 63/64" Length - Square - Direct Thermal - White - Polypropylene - 1700 / Roll - 1 Each
Contact Us for a Substitute
- Tough indoor/outdoor labels designed for use in warehouses, chemical storage, floor markers and equipment
- Industrial-strength adhesive sticks to a variety of surfaces including metal tread plate, textured PVC, wood and glass
- Protective coating prevents peeling from moisture, alcohol and common cleaners; withstands moisture and temperatures from 18 C to 50 C
- Direct thermal-printing technology prints without expensive ink or toner
- Compatible with DYMO LabelWriter 450 and 550 Series & 4XL/5XL label makers; Labels are made in Belgium
- Dymo LabelWriter packaging is made from mixed 80% recycled and FSC certified materials and the paper labels are FSC certified
Product Details
General Information
| Label Length | 63/64" |
| Label Width | 63/64" |
| Shape | Square |
| Product Color | White |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Product Material | Polypropylene |
| Product colour | White |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Purpose | Universal |
| Oil-resistant | Yes |
| Tear-proof | Yes |
| Compatible products | LabelWriter Wireless, 4XL, SE450, 450 Twin Turbo, 450 Turbo, 450, 400 Twin Turbo, 400 Turbo, 400, 330 Turbo, 330, 320, 315, 310 |
| Label width | 2.5 cm |
| Label height | 2.5 cm |
| Weight | 250 g |
| Labels per pack | 850 pc(s) |
| Rolls per pack | 2 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Country of origin | Belgium |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Multipurpose Label |
Description
From metal tread plate and textured PVC to wood and glass, DYMO Durable Industrial LabelWriter Labels are the perfect solution for challenging labelling tasks. The industrial-strength adhesive and protective coating resist pealing from abrasion, heat, moisture, solvents, and cleaners, making them ideal for shelving, floor markers and chemical storage. The indoor/outdoor labels are pre-cut for easy application and available in a range of sizes designed for specific tasks. They also use cost-effective direct thermal printing technology that prints without expensive ink or toner. UL recognized as a component to UL 969.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews