‹ Prev
Next ›
DURABLE Desk Mat 650x500 mm with Contoured Edges PP - Office - 19.69" Length x 25.59" Width - Rectangular - Polypropylene, Plastic - Navy Blue - 1 Each
Contact Us for a Substitute
- WATER RESISTANT - Our PP desk mats are water and oil resistant with a smooth easy to maintain wipe clean finish
- ANTI-SLIP - Our multi-layered non-slip backing provides a stable secure base for busy office work and gaming
- HEAT PROTECTED - The soft touch desk mats provide a flexible writing surface and feature a heat resistant coating for all day computer use
- MADE IN GERMANY - Built and designed in Germany to the highest quality standards from premium materials with strict quality control
Product Details
General Information
| Color Family | Blue |
| Mat Length | 19.69" |
| Mat Width | 25.59" |
| Product Material | Polypropylene ~ Plastic |
| Product Color | Dark Blue |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Germany |
| Dimensions | 500x650x1mm |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Weight | 234g |
| Warranty | 1 Month Warranty |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Desk Mats |
Description
Durable desk mats provide a comfortable soft touch writing surface thanks to the unique PP construction. They provide excellent protection against scuffs, stains and laptop burns.
Our elegant modern design features smooth contoured edges and a non-slip base for a stable workstation.
Made with 100% recyclable materials and built in accordance with ISO 14021, a high standard for eco-friendly products.
Dimensions: 65 x 50 cm
Made in Germany.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: DACP8401Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACP8001Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACP7001Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACP3001Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACP2201Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACP2001Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACP1018Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACP1012Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACH3348Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACH3347Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DACH1147Contact Us for a Substitute
-
Product Code: LLR999851 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews