‹ Prev
Next ›
Dahle 40334 High Security Paper Shredder - Extreme Cross Cut - 7 Per Pass - 0.039" x 0.185" Shred Size - P-7 - 22 ft/min - 10.25" Throat - 10 Minute Run Time - 20 Minute Cool Down Time - 23 gal Wastebin Capacity - 1416.83 W - Gray
Ships in 6-10 Business Days
Contact Us for a Substitute
- NSA/CSS 02-01 Approved for Top Secret Data Destruction
- Automatic EvenFlow Lubricator® provides continuous oil across the cutting cylinders to maintain peak performance
- Precision milled cutting cylinders offer strength and reliability
- SmartPower Energy Management reduces power consumption and saves on electrical costs
- Automatic jam protection reverses motor in the event of an overfeed
- German engineered machine offering trouble-free operation and peace of mind
- Automatic On / Off and Bag Full Auto Off Convenience
Product Details
General Information
| Security Level | P-7 |
| Sheet Shred Capacity | 7 Per Pass |
| Wastebin Capacity | 23 gal |
| Shred Type | Extreme Cross Cut |
| Noise Level Without Load | 50 dB |
| Maximum Run Time | 10 Minute |
| Product Color | Gray |
| Product Model | 40334 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Width | 21.5" |
| Product Name | 40334 High Security Paper Shredder |
| Manufacturer | Novus Dahle GmbH |
| Manufacturer Website Address | http://www.dahle.com |
| Height | 34.3" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Features | SmartPower ~ Thermally Protected Motor ~ Rubber Shock Mount |
Product Information
| Brand | Dahle |
| Type | Department Shredders |
Description
The 40334 High Security Shredder is NSA/CSS 02-01 approved and supports the top-secret shredding needs of military and government agencies. Automatic EvenFlow Lubricator provides continuous oil across the cutting cylinders to maintain peak performance. Automatic jam protection reverses motor in the event of an overfeed. This P-7 shredder produces 1mm x 4.7mm particles with precision-milled cutting cylinders. It holds up to 23 gallons of shredded waste. SmartPower Energy Management reduces power consumption and saves on electrical costs. German-engineered shredder features 10-1/4" feed width, 5 to 7-sheet capacity, 50-decibel operation, auto on/off and bag-full auto off.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews