‹ Prev
Next ›
Creativity Street Square Artist Pastels - 0.4" Length - Assorted - 144 / Set
8 Stock Available
- Rich, velvety texture
- Great for arts and crafts projects
- Creativity Street® Square Artist Pastels provide a rich velvety texture
- Six each of 24 strong, brilliant colors come in this 144 piece assortment
Product Details
General Information
| Recycled | No |
| Product Color | Assorted |
| Product Line | Creativity Street |
| Product Name | Creativity Street Square Artist Pastels |
| Product Material | Calcium Carbonate |
| Packaged Quantity | 144 / Set |
| Width | 0.4" |
| Country of Origin | Korea |
| Assembly Required | No |
| Length | 0.4" |
| Height | 2.4" |
| Features | Square Shape ~ Pigment-based |
| Manufacturer Website Address | http://www.dixonticonderoga.com |
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
Product Information
| Brand | Pacon |
| Type | Pastel Dye Stick |
Description
Artist pastels contain high concentrations of the finest European pigments and pure calcium carbonate to provide a rich, velvety texture. Strong, clean colors allow you to create wonderful pastel paintings. The smooth texture of these pastels lays down evenly for consistent application onto surfaces. Pastels are perfect for sketching, illustrating and more.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews