‹ Prev
Next ›
CHAIR MAT,APET,29X47,RECT,HF
Contact Us for a Substitute
- Cleartex Advantagemat Plus chair mats combine excellent durability, ergonomic performance & floor protection
- High impact strength APET material provides a rigid easy glide surface for caster based chairs to help reduce leg and lower back fatigue
- Guaranteed not to crack, chip, break or shatter under normal use and correct application. High clarity allows the beauty of your flooring to shine through. Compatible with under floor heating systems
- Eco-friendly & highly sustainable material. Emission free. Ideal for people with allergies. Easily recycled at end of life for re-use as water bottles and food containers
- Vinyl, Bisphenol A (BPA) and phthalate free. Produced at our manufacturing site where 50% of the energy comes from on-site and external renewable sources. Contains up to 25% recycled content and 100% recyclable for a reduced carbon footprint
- Please note, due to the manufacturing process this product has a +/- 5% size tolerance. All measurements are rounded to the nearest inch
- Smooth back for use on hard floors. Rectangular - 29" x 47"
Product Details
General Information
| Color Family | Clear |
| Mat Width | 29" |
| Mat Length | 47" |
| Product Material | Amorphous Polyethylene Terephthalate (APET) |
| Product Color | Clear |
| Shape | Rectangular |
| Recycled Content | 25% |
| Product Name | APET Rectangular for Hard Floors - 29" x 47" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Features | Ergonomic ~ Phthalate-free ~ Smooth ~ Straight Edge ~ Eco-friendly ~ BPA Free |
| Manufacturer | Floortex |
Product Information
| Brand | Cleartex |
| Type | Chair Mats |
Description
Cleartex Advantagemat Plus Chairmat combines excellent, ergonomic performance with advanced floor protection. High impact-resistant, APET material provides a rigid, easy-glide surface for casters. Enhanced durability and clarity protect your flooring from casters, general wear, scuffs and spills. Smooth back is perfect for hard floors. Recyclable material is free of vinyl, BPA and phthalate.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: FLRNCCMFLFS0004Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FLRNCCMFLFS0002Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FLRNCCMFLFG0004Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FLRNCCMFLFG00021 Stock Available
-
Product Code: FLRNCCMFLBS0002Contact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM2G232OCBContact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM2G142OCBContact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM2G112OCBContact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM23242SPRCContact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM1K442FOCBContact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM1K232OCBContact Us for a Substitute
-
Product Code: DEFCM1K142OCBContact Us for a Substitute
Alternative Products
Reviews
No Reviews