‹ Prev
Next ›
Bi-office Oak Frame Cork Bulletin Board - 48" Board Height x 72" Board Width - Natural Cork Surface - Self-healing, Durable, Resilient, Environmentally Friendly - Oak Medium Density Fiber (MDF) Frame - 1 Each
Contact Us for a Substitute
- Self-healing, thick, resilient cork.
- Wall fasteners included.
- Sturdy MDF frame with oak wood finish.
- Perfect for displaying photos, notes, reminders and more.
Product Details
General Information
| Frame | MDF Frame |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Dimensions | 1800x35x1200mm |
| Board Surface | Cork Board |
| Board Size | 1800x1200mm |
| Colour | Cork |
| Manufacturer | Bi-Silque |
| Warranty | 24 Month Warranty |
| Weight | 8.16kg |
Product Information
| Brand | MasterVision |
| Type | Accessories |
Description
Earth notice board, with a substantial amount of natural material. The cork surface is self-healing and therefore the perfect solution to post messages with any type of pushpins at the office, meeting rooms, corridors, laboratories, open spaces, lobbies, and many more. In fact most spaces where notes, notices, images, photos, adverts, list and other information has to be posted for display. The product comes with wall fastening kit and can be mounted vertically or horizontally.
People who bought this also bought
-
Product Code: QRTB244LC2 Stock Available
-
Product Code: QRTB244G14 Stock Available
-
Product Code: QRT7694G31 Stock Available
-
Product Code: QRT7694BE13 Stock Available
-
Product Code: QRT7684G9 Stock Available
-
Product Code: QRT7684BK1 Stock Available
-
Product Code: QRT7684BEContact Us for a Substitute
-
Product Code: QRT6993755 Stock Available
-
Product Code: QRT2364S2 Stock Available
-
Product Code: GHEPA13624KContact Us for a Substitute
-
Product Code: GHEWK47Contact Us for a Substitute
-
Product Code: GHEAV47199Contact Us for a Substitute
-
Product Code: GHEAV47195Contact Us for a Substitute
-
Product Code: GHEAV47193Contact Us for a Substitute
-
Product Code: GHEAV47191Contact Us for a Substitute
-
Product Code: GHEAV47185Contact Us for a Substitute
-
Product Code: GHEAV47183Contact Us for a Substitute
-
Product Code: GHEAV47181Contact Us for a Substitute
-
Product Code: GHEAK47Contact Us for a Substitute
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews