‹ Prev
Next ›
Avery® Shipping Labels, Sure Feed, 3-1/3" x 4" , 1,500 Labels (95940) - 3 21/64" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet, Laser - Matte White - Matte - Paper - 6 / Sheet - 6 Total Sheets - 1500 Total Label(s) - 250 / Box
13 Stock Available
- Bright white labels for sharper print quality are perfect for creating labels for shipping and organizing.
- 250 sheet boxes, ideal for large labeling projects.
- Easy to customize with free templates and designs at Avery® Design & Print at avery.com/print.
- 8 1/2 x 11 sheets for laser or inkjet printers.
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Length | 4" |
| Label Width | 3 21/64" |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 1500 |
| Number of Labels per Sheet | 6 |
| Number of Sheets | 250 |
| Product Material | Paper |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Product Color | Bright White |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 1500 / Box |
| Product Name | Shipping Labels, Sure Feed, 3-1/3" x 4" , 1,500 Labels (95940) |
| Features | Permanent Adhesive ~ Jam Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
Create professional-looking labels quickly. Bright white labels for sharper print quality are perfect for creating labels for shipping and organizing. 250 sheet boxes; ideal for large labeling projects. Easy to customize with free templates and designs at Avery® Design & Print at avery.com/print. 8 1/2 x 11 sheets for laser or inkjet printers.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: UNV80001Contact Us for a Substitute
-
Product Code: MACML1000Contact Us for a Substitute
-
Product Code: MACML1000BContact Us for a Substitute
-
Product Code: MACML060018 Stock Available
-
Product Code: AVE9593512 Stock Available
-
Product Code: AVE9592015 Stock Available
-
Product Code: AVE4846412 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews