Avery® Shipping Labels, Sure Feed®, 2" x 4" , 500 Labels (8363) - 2" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet - Matte - White - Paper - 10 / Sheet - 50 Total Sheets - 500 Total Label(s) - 500 / Box
- Create professional-looking labels quickly.
- Easy to customize with free templates and designs.
- Labels with TrueBlock® Technology are guaranteed to completely cover everything underneath so you can re-use mailing tubes, boxes and more!
- Adhesive sticks to more tough surfaces, ensuring your label doesn't fall off your package.
Product Details
General Information
| Finishing | Matte |
| Label Width | 8 1/2" |
| Label Length | 11" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Material | Paper |
| Print Technology | Inkjet |
| Product Color | White |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 500 |
| Product Name | Shipping Labels, Sure Feed®, 2" x 4" , 500 Labels (8363) |
| Product Line | TrueBlock |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Country of Origin | Mexico |
| Manufacturer | Avery |
| Features | Permanent Adhesive ~ Jam Resistant ~ Customizable |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
TrueBlock Shipping Labels with Sure Feed technology are excellent for high-volume shipping and mailing jobs as well as for creating custom labels for gift tags, crafting, party favors and more. Sure Feed technology provides a reliable feed through your inkjet printer, preventing misalignments and jams. That means no more wasted labels. TrueBlock technology lets you completely cover up everything underneath the 2" x 4" labels so you can reuse boxes and block out markings and mistakes for a clean, professional aesthetic on the bright-white labels. These address labels are optimized for inkjet printers so you can easily print eye-catching colors and crisp, clear text without worrying about ink smudges. Personalizing your printable labels with logos, graphics or images is fun and easy using the free, online templates and designs. Each sheet includes 10 labels.