‹ Prev
Next ›
Avery® Shipping Label - 3 21/64" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet - White - Paper - 6 / Sheet - 25 Total Sheets - 150 Total Label(s) - 150 / Pack
Contact Us for a Substitute
- Bright white labels with Re-hesive® Technology for professional results.
- Labels can be removed and reapplied without damaging the label or envelope.
- The adhesive becomes permanent over time and is guaranteed not to fall off.
- Easy to customize with free templates and designs from Avery® Design & Print.
- 8 1/2" x 11" sheets.
- StockCode: AVE58164
Product Details
General Information
| Number of Sheets | 25 |
| Number of Labels per Sheet | 6 |
| Product Color | White |
| Print Technology | Inkjet |
| Product Material | Paper |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 150 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Length | 4" |
| Label Width | 3 21/64" |
| Features | Repositionable ~ Adhesive ~ Stick & Lift ~ Customizable |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Name | Repositionable Labels, Sure Feed, 3-1/3"x4" , 150 Labels (58164) |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 150 / Pack |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
When you want your labels placed just right, count on these repositionable addressing and shipping labels to help you get the job done. It's easy to correct labels placed improperly, upside down or even with the wrong address. With Avery® Re-hesive™ technology, you can remove and reapply without damaging the label or envelope. But over time, the adhesive becomes permanent and is guaranteed not to fall off. Easy to customize with free templates and designs from Avery® Design & Print. It's that easy.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews