‹ Prev
Next ›
Avery® Earth Friendly Rectangle Labels for Laser and Inkjet printers, 1 x 2 5/8"
4 Stock Available
- A natural choice for getting the job done and doing right by the environment.
- EcoFriendly address and shipping labels are made of 100% recycled material, processed Chlorine Free and printed using soy based ink.
- Easy to customize with free templates from Avery® Design & Print.
- 8.5 x 11 sheets for laser and inkjet printers.
Product Details
General Information
| Label Length | 2 5/8" |
| Label Width | 1" |
| Finishing | Matte |
| Adhesive Type | Permanent |
| Number of Labels per Sheet | 30 |
| Number of Sheets | 100 |
| Product Material | Paper |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Product Color | White |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 3000 |
| Product Name | Eco-Friendly Address Labels for Laser and Inkjet Printers, 1" x 2?" |
| Product Line | EcoFriendly |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 3000 / Box |
| Country of Origin | Mexico |
| Features | Chlorine-free ~ Water Based ~ Recyclable ~ PVC-free ~ Permanent Adhesive ~ Customizable |
| Manufacturer | Avery |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Address Label |
Description
These versatile ecofriendly address or shipping labels work for you, and the environment. With our free templates and designs from Avery® Design & Print, you can transform your mailing lists into customized labels in minutes. They're also great to use with personalized gifts, crafts, organization and identification. The label paper and packaging is made of entirely of recycled materials and processed chlorine free. Both are printed using soy- and vegetable-based inks and both are recyclable. Just a little step to leaving a smaller footprint.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews