‹ Prev
Next ›
Avery Durable Waterproof Labels, 3.25" x 7.75" , 16 Total
Contact Us for a Substitute
- Flexible label solution conforms to curved surfaces giving a smooth application.
- Perfect for water bottles, packaging, containers and marketing materials.
- Water- and scuff-resistant.
- Permanent adhesive sticks and stays.
- Print-to-the-Edge of the label for a custom look.
- Easy to customize with free templates from Avery® Design & Print.
- Sheets for laser and inkjet printers.
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Length | 7 3/4" |
| Label Width | 3 1/4" |
| Number of Labels per Sheet | 2 |
| Number of Sheets | 8 |
| Product Material | Film |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 16 |
| Product Name | Durable Waterproof Labels, 3.25" x 7.75" , 16 Total |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 |
| Features | Durable ~ Oil Resistant ~ Bleed Resistant ~ Customizable ~ Stick & Stay ~ Curl Resistant ~ Peeling Resistant ~ Grease Resistant ~ Smudge Resistant ~ Smear Resistant ~ Flexible ~ Print-to-the Edge ~ Permanent Adhesive |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Multipurpose Label |
Description
Showcase your brand with these versatile wraparound labels. Their water-resistant material and permanent adhesive make them perfect for branding water bottles. They're also ideal for use on products, packaging, marketing materials and more to make your brand or logo really stand out in the crowd. They stick to glass, plastic, paper and other materials, so you can put your mark on nearly any product. Our Print-to-the-Edge feature lets you add a full-color background and with free templates from Avery® Design & Print, you can easily customize the labels with your branding in mind. Brand your business with these unique labels. Print-to-the-Edge of the label for a custom look.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE41442Contact Us for a Substitute
-
Product Code: AVE41440Contact Us for a Substitute
-
Product Code: AVE41413Contact Us for a Substitute
-
Product Code: AVE22814Contact Us for a Substitute
-
Product Code: AVE647915 Stock Available
-
Product Code: AVE4224Contact Us for a Substitute
-
Product Code: AVE2282812 Stock Available
-
Product Code: AVE2280666 Stock Available
-
Product Code: AVE05436158 Stock Available
-
Product Code: AVE0543423 Stock Available
-
Product Code: AVE0543052 Stock Available
-
Product Code: AVE0542839 Stock Available
-
Product Code: AVE05418142 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews