‹ Prev
Next ›
Avery® Clear Shipping Labels, Sure Feed, 2" x 4" , 100 Labels (15663) - 2" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser - Matte - Clear - Film - 10 / Sheet - 10 Total Sheets - 100 Total Label(s) - 100 / Pack
Ships 2-3 Business Days
Contact Us for a Substitute
- Peel and apply labels quickly with Easy Peel label technology; fold the sheet back to display the Pop-Up Edge for convenient peeling.
- Permanent adhesive stays secure on a variety of surfaces including envelopes, plastic, cardboard, plastic, metal and glass.
- Sure Feed technology helps deliver a reliable feed through your printer to avoid misalignments and jams.
- 8.5" x 11" sheets.
- Matte clear labels blend into white surfaces for a printed-on look.
- Clear labels are perfect for personalizing envelopes, greeting cards, invitations and more with free templates at avery.com/templates.
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Width | 2" |
| Label Length | 4" |
| Finishing | Matte |
| Product Material | Film |
| Product Color | Clear |
| Print Technology | Laser |
| Number of Sheets | 10 |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 100 |
| Product Name | Clear Shipping Labels, Sure Feed, 2" x 4" , 100 Labels (15663) |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 |
| Product Line | Easy Peel |
| Features | Permanent Adhesive ~ Jam Resistant ~ Easy Peel ~ Pop Up Edge |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
Create professional-looking labels quickly with Easy Peel Mailing Labels. For fast peeling, bend the label sheets to expose the Pop-up Edge. Bright white labels have permanent adhesive and are jam-free and smudge-free. Each delivers sharp print quality that is perfect for creating labels for addressing, shipping and organizing. Perforated letter-size sheets tear so the edge of each self-adhesive label hangs over the sheet backing for easy access. Labels are compatible with laser printers. Avery offers many easy-to-use templates for Microsoft Word and other popular software programs.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews