- Protect your desk and stay organized.
- One month per page format with generously sized daily blocks.
- Reference calendars on each page for future planning.
- Yellow highlighted QuickNotes® section for important notes and to-dos.
- Printed on high-quality paper for superior ink-bleed resistance.
<
>
At-A-Glance QuickNotes Monthly Desk Pad Calendar, Standard
Contact Us for a Substitute
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| End Month | January |
| Ink Color | Black |
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Color Family | Multicolor |
| Binding Type | Headband |
| Mount Type | Wall |
| Sheet Width | 22" |
| Sheet Color | White |
| Sheet Height | 17" |
| Time Period | 13 Month |
| Start Month | January |
| Size Standard | Standard |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Package Type | Retail |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Blue ~ Yellow ~ White |
| Product Name | QuickNotes 2024 Monthly Desk Pad Calendar, Standard, 22" x 17" |
| Product Material | Poly ~ Paper |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
Product Information
| Brand | At-A-Glance |
| Type | Calendar |
Description
Protect your desk and stay organized. Monthly desk pad calendar features a one month per page format with generously sized daily blocks for important scheduling details as well as reference calendars for future planning. A yellow highlighted QuickNotes® section accommodates your important monthly notes and to-dos. Durable backboard provides a sturdy writing surface. Stapled and taped headband has two pre-punched eyelets, allowing you to repurpose your desk pad as a wall calendar, for added versatility. Printed on high-quality paper for superior ink-bleed resistance.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
