- Features 10 NEMA 5-20R outlets for extensive power distribution
- Horizontal mounting to fit various rack configurations
- Supports up to 20A, 120V power distribution
- Includes toolless mounting kit for quick setup
<
>
APC by Schneider Electric Basic Rack 2.4kVA PDU - Basic - NEMA L5-20P - 10 x NEMA L5-20R - 100 V, 120 V - 2400 W - 11.98 ft Cord Length - 1U - Horizontal - Rack-mountable
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Receptacle Type | NEMA L5-20R |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Power Rating (VA) | 2400 VA |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Input Voltage | 100 V ~ 120 V |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Height | 1.7" |
| Manufacturer Part Number | AP9564 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Package Contents |
|
| Receptacle Detail | 10 x NEMA L5-20R |
| Rack Height | 1U |
| Product Name | Basic Rack 2.4kVA PDU |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
| Width | 17.6" |
Product Information
| Brand | APC by Schneider Electric |
| Type | PDU |
Description
It is a basic rack PDU with a 1U horizontal mounting design. It supports a maximum input current of 20A and operates at 120V. The PDU features 10 NEMA 5-20R outlets, providing ample connections for IT equipment. It includes a 12-foot power cord with a NEMA L5-20P plug. The unit is designed for reliable power distribution and includes rack mounting brackets and an installation guide.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
