‹ Prev
Next ›
Acme United ExtremEdge Adjustable Tension Titanium Bonded Scissors, 9" Bent, Gray - 4.50" Cutting Length - 9" Overall Length - Bent-left/right - Titanium - Round Tip - Gray/Yellow - 1 Each
28 Stock Available
Non-Returnable
- High-performance titanium scissors provide 3x the strength of stainless steel.
- Easily cuts multiple layers of even the toughest material.
- Improved ergonomic soft handle for comfort.
- Lightweight yet durable.
- Bent handle cuts easily and comfortably on a flat surface.
- Corrosion resistant for longer blade life.
- Ideal for heavy usage cutting of plastic packages, thick fabric and boxes.
Product Details
General Information
| Tip | Round |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | ExtremEdge Adjustable Tension Titanium Bonded Scissors, 9" Bent, Gray |
| Product Material | Titanium ~ Nylon |
| Product Line | ExtremEdge |
| Product Color | Gray/Yellow |
| Blade Material | Titanium |
| Cutting Length | 4.50" |
| Length | 9" |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Handle Orientation | Bent-left/right |
| Handle Material | Nylon |
| Handle Color | Gray/Yellow |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
Product Information
| Brand | Acme United |
| Type | Scissors |
Description
The high performance patented titanium bonded blades provides three times the strength of classic stainless steel blades and they stay sharp and effective even after long use. The redesigned ergonomic handle provides maximum comfort during use. This will be the last scissor you will ever need.
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM14726126 Stock Available
-
Product Code: ACM13140255 Stock Available
-
Product Code: ACM1313186 Stock Available
-
Product Code: ACM10545Stock is Available
-
Product Code: MIIMDS08950189 Stock Available
-
Product Code: FSK153520100521 Stock Available
-
Product Code: FSK1535201004Contact Us for a Substitute
-
Product Code: FSK105580100413 Stock Available
-
Product Code: ACM159719 Stock Available
-
Product Code: ACM14872183 Stock Available
-
Product Code: ACM14871304 Stock Available
-
Product Code: ACM1472765 Stock Available
-
Product Code: ACM1460774 Stock Available
-
Product Code: ACM13130291 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews