‹ Prev
Next ›
3M Privacy Filter for 27in Monitor, 16:10, PF270W1B Black, Matte - For 27" Widescreen LCD Monitor - 16:10 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare - 1 Each
5 Stock Available
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- A reversible solution, 3M™ Privacy Filters offer a glossy option and a matte option that help reduce glare and fingerprints.
- 100% hand inspected for quality assurance.
Product Details
General Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 27" |
| Device Supported | Monitor |
| Anti-glare | Yes |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black ~ Matte |
| Orientation | Landscape |
| Product Name | Privacy Filter |
| Width | 22.94" |
| Country of Origin | United States |
| Durability | Scratch Resistant ~ Fingerprint Resistant ~ Dust Resistant |
| Features | Blue Light Reduction ~ Crystal Clear Image ~ Easy Clean ~ Easy to Apply ~ Easy to Remove ~ Limited Viewing Angle ~ Privacy ~ Reversible Matte-to-Glossy |
| Height | 14.31" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
Product Information
| Brand | 3M |
| Type | Screen Filters |
Description
3M™ Privacy Filters provide world-class "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle, while creating an excellent viewing experience from straight on views. Reversible between a glossy side and a glare-reducing matte side that helps reduce reflections and hide fingerprints, so you can enjoy pristine image clarity.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
Reviews
No Reviews