- Offers a very high level of clarity within the line of privacy filters.
- The filter application system features an optically clear adhesive designed specifically for display screens.
- Reversible, privacy filter can be used with either gold or black side facing the user.
- Lightweight, thin, frameless design.
- Protects display from dirt, debris and scratches.
- Cleans easily with a soft cloth and water.
- Keeps your personal or confidential information safe from prying eyes.
- User sees clearly while people on either side see a vivid golden screen.
<
>
3M Gold Privacy Filter Gold, Glossy - For 15.6" Widescreen LCD 2 in 1 Notebook - 16:9 - Scratch Resistant, Dust Resistant - 1 Each
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 15.6" |
| Device Supported | 2 in 1 Notebook |
| Anti-glare | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Gold ~ Glossy |
| Orientation | Landscape |
| Product Name | Gold Privacy Filter |
| Width | 13.56" |
| Country of Origin | United States |
| Durability | Scratch Resistant ~ Dust Resistant |
| Features | Blue Light Reduction ~ Easy Clean ~ Easy to Apply ~ Easy to Remove ~ Limited Viewing Angle ~ Privacy ~ Reversible Gold-to-Black |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Height | 7.63" |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Manufacturer | 3M |
Product Information
| Brand | 3M |
| Type | Screen Filters |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
