- Helps reduce glare and mirror-like reflections which makes your screen easier to use in high-glare situations.
- Compatible with most touchscreen displays.
- Removable, re-attachable and easy-to-apply.
- Attaches with optically clear adhesive strips that can easily be applied and reapplied numerous times.
- Lightweight, thin, frameless design.
- No lamination and no bubbles.
- Easy to clean.
- Protects screen against scratches.
<
>
3M Anti-Glare Filter Clear, Matte - For 24" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant, Dust Resistant - Anti-glare - 1 Each
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Device Supported | Monitor |
| Anti-glare | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Size Supported | 24" |
| Display Type Supported | LCD |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Clear ~ Matte |
| Orientation | Landscape |
| For Device Type | Desktop |
| Dimensions | 531.8 x 300mm |
| Anti-Glare | Yes |
| Anti-Reflection | Yes |
| AntiGlare | Yes |
| Colour | Clear |
| Frameless | Yes |
| Manufacturer | 3M |
| Privacy Filter | No |
| Screen Size | 24in |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| Touch Compatibility | Yes |
Product Information
| Brand | 3M |
| Type | Screen Filters |
Description
3M™ Anti-Glare Filters help reduce mirror-like reflections from indoor bright lights to help keep what's on your laptop or monitor clear and visible. 3M™ Anti-Glare Filters diffuse light to reduce glare, are easy to apply, remove, and re-attach numerous times as needed with no lamination or bubbles and are compatible with most touchscreen displays.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews
