- Extra large 12-digit angled LCD display.
- Mark Up Key.
- Selectable decimal and rounding switches.
- PC Touch Keys.
<
>
2140 Desktop Business Calculator, 12-Digit Lcd
Contact Us for a Substitute
Product Details
General Information
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Display Digits | 12 |
| Power Source | Battery/Solar |
| Product Name | 12-digit XL LCD Desktop Calculator |
| Width | 6" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Operations/Functionality |
|
| Manufacturer Website Address | http://www.victortech.com |
| Height | 7.5" |
| Manufacturer | Victor Technology, LLC |
| Depth | 1.6" |
| Country of Origin | China |
| Assembly Required | No |
| Calculator Features | Independent Memory |
| Buttons & Keys |
|
Product Information
| Brand | Victor |
| Type | Calculator |
Description
The Victor® 2140 12-digit calculator is perfect for desktop use either at home or in the office. Features an extra large LCD angled display. Other functions include: PC touch keys, selectable decimal switch, rounding slide switch, mark up key, square root key, grand total key, percent key, 4-key independent memory, change sign key, backspace key, automatic power down, and hybrid power (solar/battery backup).
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
