‹ Prev
Next ›
20-Sheet Three-Hole Punch, Oversized Handle, 9/32" Holes, Steel, Black
Contact Us for a Substitute
Non-Returnable
- Oversized handle for easy, open-handed punching.
- Adjustable paper centering guide.
- Punches holes to fit a three-ring binder.
- Lock-down handle; large capacity chip pan.
- Steel.
- Sheet capacity is based on 20-lb. bond.
- (As more heads are added to a punch, the sheet punching capacity decreases.).
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Recycled | No |
| Product Material | Steel ~ Rubber |
| Paper Punch Capacity | 20 Sheet of 20lb Paper |
| Product Color | Black |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Number of Punch Heads | 3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.meadhatcher.com |
| Punch Shape | Round |
| Punch Size | 9/32" |
| Product Name | Heavy-Duty 3-Hole Punch |
| Holes Separation | 4.25" |
| Manufacturer | Martin Yale Industries |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Master |
| Type | Manual Hole Punch |
Description
Oversized handle delivers easy, open-handed punching. Adjustable paper centering guide ensures proper paper alignment and accurate punching for standard three-ring binder. Handle locks down for storage and safety. Large capacity chip pan means less emptying. Durable, tough steel.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
No Reviews